fbpx Skip to main content

Плувният шампион на България ПСК „Черно море” подготвя пето издание на силния международен турнир Black Sea Cup. Състезанието ще се проведе от 10 до 12 юни на Плувен комплекс „Приморски”.

Организатори на спортния форум са шампионът на България – ПСК „Черно море“ и община Варна.

Победителка в 4-ото издание стана Екатерина Аврамова, която дари премията си за лечението на болно дете. Най-добър при мъжете бе Лъчезар Шумков.

Над 300 състезатели от 30 клуба от България, Турция и Франция плуваха за наградния фонд от 16 000 лв. миналото лято.

Втора при жените в генералното класиране, след Аврамова бе Жанет Ангелова (СК „Акулите“), следвана от три състезателки на ПСК „Черно море“ – Бояна Кирчева, Калина Николаева и Росина Тодорова.

Шампионската петица при силния пол оформиха: Лъчезар Шумков („Спринт“-София), Владислав Терзиев (ПСК „Черно море“), Дениел Нанков (ПСК „Черно море“), Лорън Франчини (Carros Natation, Франция) и Радостин Кръстев (ПК „Сандански“). Петимата най-добри при двата пола бяха излъчени по системата на FINA.

Най-добър треньор при мъжете стана Димитър Виденов, а при дамите – Дейв Хишкок.

Любопитен детайл бе, че призьорите бяха наградени лично от мениджъра на номинираната за „Оскар“ БГ актриса Мария Бакалова. Актьорът Юлиан Костов е и национален шампион по плуване с ПСК „Черно море“. Той връчи паричните премии на победителите и специални плакети, а плувците си направиха снимки за спомен с него.

По време на турнира Костов снима рекламно видео за ПСК „Черно море“. Варненецът, който прави успешна кариера като актьор в Меката на киното – Холивуд, направи промоционален видеоклип за любимия си клуб. Първите кадри той засне именно по време на турнира на басейн „Приморски“ в родния си град Варна.

И тази година Black Sea Cup ще се проведе по всички правила на FINA, под ръководството на международен сертифициран съдийски състав.

Най-много медали в 4-ото издание спечелиха домакините от ПСК „Черно море“ – 34 (15 златни, 12 сребърни и 7 бронзови).